Reichstag w Berlinie. Zdjęcie: niemcy.pl (BD)

Reichstag w Berlinie. Zdjęcie: niemcy.pl (BD)

Aktualne informacje o pracy sezonowej publikowała niedawno ‚Deutsche Welle’ na swojej stronie www! Częśc tekstu przedstawiamy poniżej… Sprawdź koniecznie całość na www.dw.de !

Polacy mogą bez ograniczeń podejmować prace sezonowe w Niemczech i mogą już teraz pracować tak długo jak chcą. Łatwiej jest znaleźć pracę, jeśli zna się trochę niemiecki.

Polacy, którzy udają się do Niemiec na prace sezonowe, już nie potrzebują pozwolenia na pobyt i pracę od Zentralstelle für Arbeitsvermittlung (ZAV) – Centralnego Urzędu Pośrednictwa Pracy w Bonn. Od ub. roku mogą się zatrudniać bezpośrednio u pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Od pierwszego maja 2011 roku o pracę w Niemczech może się ubiegać każdy Polak bez względu na kwalifikacje czy wykształcenie, wyjaśnia Beate Raabe, rzeczniczka ZAV w Bonn.

 

Poszukiwanie pracy sezonowej przez ZAV i Eures

Zentralstelle für Arbeitsvermittlung nadal pełni rolę pośrednika pracy, tzn., że przyjmuje oferty od pracodawców w Niemczech, którzy szukają zagranicznych pracowników zainteresowanych pracą sezonową w Niemczech: w rolnictwie, leśnictwie, hotelarstwie i gastronomii, sadownictwie, przetwórstwie owoców i warzyw, tartakach. ZAV blisko współpracuje z Niemieckim Związkiem Rolników. Oferty pracy sezonowej w Niemczech Zentralstelle für Arbeitsvermittlung (ZAV) są kierowane, w przypadku Polaków, dalej do Wojewódzkich Urzędów Pracy, które świadczą usługi w ramach współpracy Europejskiej Sieci Ofert Pracy EURES.  Na stronie internetowej: www.eures.praca.gov.pl można sprawdzać oferty pracy sezonowej we wszystkich krajach unijnych, nie tylko w Niemczech. Na tych stronach można też wpisać ogłoszenia o poszukiwaniu pracy sezonowej za granicą. Eures ma za zadanie nie tylko świadczyć pomoc w znalezieniu zatrudnienia za granicą. Informuje też o warunkach życia i pracy w krajach Unii Europejskiej.

Polacy, mogą też zgłaszać zapytania o pracę sezonową w Niemczech bezpośrednio na portalu internetowym Zentralstelle für Arbeitsvermittlung (ZAV) w Bonn:  www.zav.de

W nawigacji należy kliknąć na zakładkę „Arbeitsvermittlung”(„Pośrednictwo pracy”). Tam znajdą Państwo poniższe adresy pocztowe i mailowe. ZAV zatrudnia pracowników mówiących po polsku, więc istnieje możliwość zgłoszenia zapytania po polsku listownie lub mailowo na niżej podane adresy.

 

www.eures.praca.gov.pl

Adres pocztowy:

Bundesagentur für Arbeit, Zentrale Auslands- und Fachvermittlung (ZAV),  Saisonkräftevermittlung

Villemombler Straße 76

D- 53123 Bonn

Adres e-mailowy: zav@arbeitsagentur.de

Generalnie dzwoniąc pod poniżej podane numery, powinno się zwracać z zapytaniem o pracę po niemiecku. Beate Raabe, rzeczniczka ZAV w Bonn obserwuje duże zainteresowanie wśród Polaków pracami sezonowymi w Niemczech, jednakże wielu nie udaje się znaleźć zatrudnienia, bo nie znają niemieckiego nawet w stopniu podstawowym. 

Numery telefonów dla osób dzwoniących z Polski: 0049-228 -7131313

– z Niemiec: 0228- 7131313

Tagged with:
 

Comments are closed.