Berliner Baustelle. grudzien 2012 (niemcy.pl, 2012, bdz)

Berlin się buduje… i remontuje…non stop

(Źródło: Deutschewelle.de) Powiedzenie „mądry Polak po szkodzie“ rzadko sprawdza sie tak dobrze jak wśród polskich budowolańców za Odrą. Oszustwa, przekręty i niewiedza – to najczęstrze grzechy. Jak ich uniknąć?

Choć Polacy w Niemczech mogą pracować legalnie i zakładać firmy, to wiedza na temat prowadzenia działalności gospodarczej wciąż jest niewielka, co niejednokrotnie prowadzi do przykrych konsekwencji. Najbardziej daje sie to we znaki pracownikom budowlanym, którzy stanowią największą grupę Polaków pracujących w Niemczech. Prace remontowe i wykończeniowe stanowią od lat najłatwiejszą i najszybszą drogę do zarobienia pieniędzy.

 

Fabian Konczaruk prowadzi firmę budowlaną w Kolonii …

– Pierwszy rok na budowie to był koszmar – wspomina Fabian Konczaruk, który od czterech lat prowadzi w Kolonii firmę budowlaną zajmującą się wykańczaniem wnętrz. – Zleniodawcy byli nieuczciwi, nie płacili i robili wszystko, żeby się nie rozliczać – dodaje. Jednak nie zawsze jest się kogo poradzić. Na przeciw wychodzą więc firmy doradcze, które w rodzimym języku oferują pomoc w prowadzeniu firmy czy załatwieniu formalności. Przykładem jest biuro ProOffice, które pomaga dziś kilku tysiącom klientom. – Zainteresowanie jest ogromne – mówi jeden ze współzałożycieli Aleksander Rustler – tutejsza biurokracja jest wyzwaniem dla samych Niemców, a co dopiero dla obcokrajowców. Obsługujemy osoby z własną działalnością, jak i te zatrudniane…

 

 

W dalszej części artykułu znajdziesz podpunkty:

  • Załóż firmę
  • Uciekając przed urzędem skarbowym
  • Uwaga na oszustów

 Przeczytaj cały artykuł na stronach  Deutschewelle.de !!

Comments are closed.