(warszawa, 2012) Wjazd do centrum Berlina jest niedozwolony dla aut bez odpowiedniej plakietki zaświadczającej czystość spalin. Zakres strefy obrazuje powyższa grafika-to teren ograniczony liniam szybkiej kolei miejskiej S-Bahn. Plakietkę koloru zielonego- taka jest konieczna od 01 stycznia 2010, można nabyć za jednorazową opłatą w stacjach podanych na końcu tego artykułu.

Podróżnych kierujących sie do lotnisk Berlin-Schönefeld czy też Berlin Tegel ograniczenia te nie dotyczą- lotniska leżą poza w.w. strefą.

Korki w Berlinie na żywo

Parkowanie w Berlinie (mapa)

Ograniczenia ruch drogowego w niemieckich miastach

 

Jedziesz autem do Berlina kup plakietkę zanim wjedziesz do centrum. Jej brak to mandet nawet 60 euro.

Plakietkę możesz zamówić tutaj. Przyjdzie pocztą lub kurierem.

Bez plakietki zaparkuj poza strefą i wjedź metrem (plan metra U-Bahn S-Bahn Berlin)

 

 

Kup plakietkę, zanim wjedziesz do zielonej strefy w Berlinie. (źródło: berlin.de, 2012)

Kup plakietkę, zanim wjedziesz do zielonej strefy w Berlinie. (źródło: berlin.de, 2012)

 

Link do interaktywnej mapy strefy spalin ze spisem ulic

Link do interaktywnej mapy strefy spalin ze spisem ulic w Berlinie

Wyjątek:
Do 31.12.2014 pojazdy zarejestrowane za granicą Niemiec, w tym w Polsce, mogły wjeżdżać do strefy zielonej Berlina posiadając plakietkę koloru żółtego. Mandat za brak plakietki wynosi 40 Euro.Szczegóły regulacji znajdziecie Państwo na stronie www.berlin.de/umweltzone, której fragmenty cytujemy poniżej:

” W dniu 01.01.2008 wprowadzono w Berlinie strefę ochrony środowiska. Jej zadaniem jest redukcja zanieczyszczenia spowodowanego spalinami z samochodów.
Strefa ochrony środowiska w Internecie: www.berlin.de/umweltzone
Strefa ochrony środowiska to obszar, do którego mogą wjeżdżać tylko te pojazdy, które spełniają określone standardy spalin. Ten obszar w Berlinie znajduje się w obrębie kursowania szybkiej kolejki S-Bahn. Pojazdy ze szczególnie wysokim poziomem emisji spalin muszą pozostać poza tym obszarem. Ta zasada dotyczy także pojazdów, które posiadają dopuszczenie do ruchu, wydane poza granicami Niemiec.

 

 


Plakietki do oznaczania paliwooszczędnych pojazdów

Aby umożliwić kontrolowanie, czy dany pojazd emituje dużo czy mało spalin,
wprowadzono kolorowe plakietki do przyklejania na przedniej szybie. Te plakietki obowiązuję we wszystkich strefach ochrony środowiska w niemieckich miastach – a więc nie tylko w Berlinie, ale także np. w Hanowerze, Kolonii, Stuttgarcie. Także pojazdy turystów zagranicznych muszą być oznakowanie plakietkami.
Rozróżniane są cztery grupy zanieczyszczeń. Określono je na podstawie norm Euro
dotyczących pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Pojazdy z silnikami wysokoprężnymi mogą osiągnąć wyższą grupę zanieczyszczeń poprzez doposażenie w filtr cząstek stałych. Pojazdy grupy zanieczyszczeń 1 nie otrzymują żadnej plakietki.
Od 1. stycznia 2010 r. do strefy mogą wjeżdżać jedynie pojazdy z zielonymi plakietkami.

Jednak do dnia 31. grudnia 2014 r. zakaz wjazdu do strefy ochrony środowiska nie obowiązuje pojazdów z żółtą plakietką zarejestrowanych za granicą.
Dla pojazdów, dopuszczonych za granicą, klasyfikacja odbywa się albo na podstawie dowodu spełnienia europejskiej normy spalin, albo na podstawie daty pierwszej rejestracji pojazdu. Poniższa tabela zawiera ogólny przegląd. Możliwe odchylenia w pojedynczych przypadkach.”

Jednym słowem dla właścicieli pojazdów z silnikiem benzynowym z rokiem budowy po 1993 obowiązuje plakietka zielona. Zaszeregowanie dla samochodów z silnikiem wysokoprężnym diesla jest troszkę bardziej skomplikowana:

 

nakleji_winiety_spalinowe

 

 

 

 

 

 

 

Gdzie kupić plakietkę ? przeczytaj tutaj

 

18 Responses to Autem do Berlina kup plakietkę zanim wjedziesz …

 1. […] Parkingi oznaczone literami ‚P+R’ systemu ‚Park and Ride’ położone są przy dworcach kolejowych (DB lub s-Bahn) lub stacjach metra (U-Bahn), co umożliwia sprawne zwiedzanie Berlina bez konieczności nabywania plakietek ‚czystości spalin’  (Umweltplakette: sprawdź jak wjechać w strefę spalin centrum Berlina). […]

 2. […] Parkingi oznaczone literami ‚P+R’ systemu ‚Park and Ride’ położone są przy dworcach kolejowych (DB lub s-Bahn) lub stacjach metra (U-Bahn), co umożliwia sprawne zwiedzanie Berlina bez konieczności nabywania plakietek ‚czystości spalin’  (Umweltplakette: sprawdź jak wjechać w strefę spalin centrum Berlina). […]

 3. Maciej pisze:

  Hahaa nie do końca prawda co piszecie.Mam silnik wysokoprężny w sowim samochodzie
  Data produkcji 27.04.2005 pierwsza rejestracja 25.05.2005 Wiec według tabeli powinienem zakupić żółta plakietkę jednak auto zostało sprowadzone w Niemiec ma zieloną plakietkę a wg.
  numeru VIN posiada
  Norma emisji spalin: Etap IV ograniczania emisji
  Nijak ma się ta tabela do prawdy.

 4. traveler pisze:

  Naklejkę na podstawie dowodu rej. można kupić w kantorze koło stacji BP. Dla diesela z 2013 r. naklejka (zielona 4) – 82 PLN.
  Dodatkowo w każdym oddziale DEKRY na terenie Polski od ręki na podstawie dowodu rej.

 5. Mirek pisze:

  Proszę o informację gdzie i za ile można kupić naklejkę wjeżdżając do Niemiec od strony Świecka?

 6. Marta pisze:

  Witam, co zrobić jeśli byłam w Berlinie i nie miałam plakietki, a za wycieraczka Pan parkingowy zostawił druczek po niemiecku. Po przetłumaczeniu wynika z niego, że to upomnienie za które trzeba zapłacić symboliczna kwotę, aby nie dostać mandatu. Czy stok coś wie na ten temat??

 7. prawie SAM pisze:

  Dzień dobry, może ktoś mi doradzi co robić w takiej sytuacji:
  1. Mam samochód z pierwszą rejestracją 99′, oryginalnie był diesel nie spełniający norm euro (ktoś go przywiózł do EU z Emiratów chyba)
  2. W tym roku, będę wymieniać silnik na diesla (bez filtra cząstek stałych) ale za to z instalacją LPG (system dual fuel), spodziewana klasa emisji po tym zabiegu -> euro4/euro5
  3. Samochód to tak zwana „wyprawówka” -> zjeździł już kawał świata, za nim go kupiłem. Ja byłem nim w Rumunii, na Litwie, poprzedni właściciel objechał między innymi Rosję (Syberia) i Trochę Afryki (tej bliższej)
  Może gdzieś wykonać badania odnośnie klasy emisji ? Nie chodzi mi tylko o dostanie plakietki – chciałbym poznać rzeczywistą klasę spalania. Oraz jak wyglądają takie dokumenty dotyczące spalania ?
  Pozdrawiam

 8. berlinka pisze:

  WSzczecin, Kolbaskowo. Plakietki do kupienia od ręki na miejscu w 3 minuty, w kantorze przy bp i kfc przy kołbaskowie. zapłaciliśmy ok. 7 euro. :)

  • swit pisze:

   7 euro w Kołbaskowie to brzmi dobrze. Po co się stresować, że Niemiec w warsztacie nie będzie znał Angielskiego. W sobotę sprawdzę czy zakup zielonej plakietki na BP będzie działał :)

  • Gosia pisze:

   Dokładnie gdzie? Moze jakis nr??:)

 9. miq pisze:

  Czyli jeżeli np. mieszkam od 40 lat w Niemczech, tam kupiłem dawno samochód z 91 roku, który do dziś jeździ to co mam se go zezłomować i kupić nowego szrota pokroju Opla itp?

 10. Mikołaj pisze:

  Witam, chcialem zapytac czy obwodnica A100 ktora chcialbym minac strefe zielona w Berlinie wchodzi w ta strefe? Jade od wroclawia w polnocno zachodnia czesc berlina

 11. bartolinho3 pisze:

  Kupiłem auto z niemiec (golf v norma EURO 4) na aucie mam juz przyklejoną plakietkę jednak z numerem rejstracyjnym poprzedniego właściciela, czy musze ja wymienic, czy moge na niej wjechac do Berlina?

  • Krystian pisze:

   Numer rejestracyjny na plakietce musi się zgadzać z numerem tablic rejestracyjnych. Jeżeli są inne to jest to traktowane na równi z brakiem plakietki.
   Możesz wjechać do strefy z plakietką poprzedniego właściciela, ale grozi to mandatem.

 12. slaw34 pisze:

  Jeśli mam busa w roczniku w którym przysługuje mu żółta plakietka ale posiada on filtr cząsteczek stałych to dostanę zielona plakietkę?

 13. ada pisze:

  Jednak do dnia 31. grudnia 2011 r. zakaz wjazdu do strefy ochrony środowiska nie obowiązuje pojazdów z żółtą plakietką zarejestrowanych za granicą.
  Dla pojazdów, dopuszczonych za granicą, klasyfikacja odbywa się albo na podstawie dowodu spełnienia europejskiej normy spalin, albo na podstawie daty pierwszej rejestracji pojazdu. Poniższa tabela zawiera ogólny przegląd. Możliwe odchylenia w pojedynczych przypadkach.”

  W TEKŚCIE JEST BŁĄD W DACIE, BO DO 31.12.2014 (a nie 2011) ROKU MOŻNA WJEŻDŻAĆ Z ŻÓŁTĄ PLAKIETKĄ

 14. :) pisze:

  Bardzo dobrze, Niemcy to piękny kraj i trzeba dbać o jego czystość…
  CZEŚĆ I CHWAŁA PROSTO Z SERCA NIEMCOM. :)